Celem profilaktyki i edukacji prozdrowotnej jest budowanie świadomości dbania o zdrowie zarówno fizyczne jak i psychiczne, ale przede wszystkim skuteczne kształtowanie nawyków zdrowego i bezpiecznego sposobu funkcjonowania. Poczucie bezpieczeństwa oraz pewność, że pracownicy pracują w zdrowym środowisku pracy, są szczególnie ważne w czasie powrotów do biur, kontaktów z klientami, czy regularnej produkcji. Przestrzeganie przez firmę zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy stało się kluczowe.
Według badania Medicover z Managerami HR (2020) firmy widzą dużą potrzebę oddziaływania na pracowników nie tylko kryzysowo, ale prewencyjnie poprzez uczenie nawyków zdrowego stylu życia. Poprawa odporności immunologicznej i psychicznej nie tylko zmniejsza ryzyko zakażenia czy wystąpienia chorób przewlekłych, ale również pozytywnie wpływa na relację z pracownikami i efektywność.
Aktywna profilaktyka zdrowotna jest korzyścią dla wszystkich, ponieważ straty z tytułu choroby dotyczą w równym stopniu pracodawców jak i pracowników.
Inwestycja w programy profilaktyczne i działania prozdrowotne dla pracowników to według badania WellHr – Na Zdrowie (2019) nawet 2,5 krotny zwrot z inwestycji. W czasie kiedy sytuacja na rynku wymusza na pracodawcach redukcję kosztów osobowych, związanych z finansowaniem dodatkowych benefitów czy nawet codzienną działalnością inwestycja w zdrowie pracowników i gwarancja ciągłości produkcji i projektów są szczególnie ważne. Oprócz oczywistych korzyści dla zdrowia, akcje profilaktyczne to:
- możliwość integracji pracowników,
- poprawienia relacji między podwładnymi a przełożonymi,
- ograniczenie prezenteizmu,
- zmniejszenie stresu w pracy,
- wzrost satysfakcji oraz poczucie „zaopiekowania”,
- pewność, że przestrzeń dla pracowników zorganizowana jest w sposób bezpieczny.
Profilaktyka chorób, zarówno przewlekłych (np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, chorób serca i nowotworowych) jak i ostrych (zakażeń wirusowych, ostrych bólów pleców) to konieczność zorganizowania działań w wielu obszarach. Znalezienie kompetentnych dostawców, koordynacja, współpraca z ekspertami i edukatorami z wielu dziedzin oraz dobór rozwiązań do potrzeb pracowników w firmie może być bardzo trudne.
Pomożemy Ci, dopasowując rozwiązania do potrzeb Twoich pracowników, a następnie organizując i przeprowadzając w Twojej firmie działania profilaktyczne. W przypadku zdalnych szkoleń i akcji profilaktycznych zadbamy również o techniczną stronę wydarzenia i wesprzemy Cię komunikacyjnie – Twoi pracownicy bez trudu połączą się z trenerem.
W Medicover wiemy, że profilaktyka i bezpieczeństwo są wielowymiarowe i można ją realizować różnymi metodami, wśród naszych propozycji akcji profilaktycznych znajdziesz:
- Webinary z zakresu psychologii, dietetyki czy fizjoterapii, w które możesz zaangażować dużą liczbę pracowników, zwłaszcza tych pracujących zdalnie, w rozproszonych oddziałach firmy lub mobilnych.
- Doradztwo dotyczące stworzenia bezpiecznego miejsca pracy dla pracowników uwzględniające najnowsze wytyczne GIS oraz MZ
- Audyty i ergonomiczne przeglądy stanowisk, w zależności od branży, w jakiej działasz i Twoich potrzeb. W tym zakresie przeprowadzimy zdalną ocenę ergonomiczną, na podstawie której zaproponujemy rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i komfort pracy.
- Szkolenia ergonomiczne dla trenerów, osób odpowiedzialnych za BHP i ergonomię, pracując przez lata z klientami z różnych branż, nabyliśmy doświadczenia, które teraz chcemy przekazać innym, wykorzystując narzędzia i metody umożliwiające efektywne przyswajanie wiedzy z domu lub biura.
- Szeroki zakres szkoleń z pierwszej pomocy przeprowadzanych zdalnie bądź stacjonarnie.
Chcesz rozwijać działania prozdrowotne w swojej firmie? Zapytaj nas lub skorzystaj z naszego konfiguratora, w którym zdiagnozujemy Twoje potrzeby i zaproponujemy najlepsze rozwiązania, dopasowane do aktualnej sytuacji. Dzięki, nim wdrożysz nowoczesną profilaktykę, która pasuje do założonej strategii budżetowej i kosztowej oraz wymiernie przełoży się na cele biznesowe i poziom zadowolenia Twoich pracowników.