Początek stycznia, to zwykle więcej ćwiczących na siłowniach, zwiększone ilości wyszukiwań w internecie fraz dotyczących zdrowego tryby życia, niekończące się reklamy suplementów mających na celu wspomóc rzucenie palenia, a także zainteresowanie aplikacjami treningowymi i wizytami u dietetyków. Jednak za miesiąc-dwa nie będzie już po tym śladu. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego tak chętnie robimy postanowienia noworoczne, a później tak szybko one przemijają?
Dlaczego robimy postanowienia noworoczne?
Aby przekuć marzenia i plany w cele, trzeba podjąć decyzję i zacząć działać. Większość osób potrzebuje pewnego magicznego momentu, aby było im łatwiej zmobilizować się do startu. Dlatego też jeśli przychodzi myśl o tym, że dobrze byłoby zacząć biegać, rzadko zaczyna się to robić od razu. Zazwyczaj jest to zaplanowane na ‘od poniedziałku’, ‘od nowego miesiąca’, a duże zmiany zazwyczaj są planowane ‘od nowego roku’.
Niektórzy swoje postanowienia noworoczne robią sukcesywnie rok do roku, nierzadko planują to samo, gdyż nie osiągają rezultatów, które założyli rok wcześniej. Mają nadzieję, że tym razem się powiedzie. Jednak jednocześnie powielają dokładnie taki sam schemat działania, który nie przyniósł efektów w poprzednich latach.
Czy można coś zrobić, aby tym razem się powiodło? Można, wystarczy zadbać o kilka obszarów i znacząco zwiększy się szansę na sukces.
Jak dotrzymać postanowień noworocznych?
Po pierwsze, nie myśl w kategoriach postanowień, tylko celów. Cel jest czymś dużo bardziej konkretnym i już samo odpowiednie nazwanie swoich zamierzeń daje dobry początek.
Po drugie, pamiętaj o tym, aby cel był SMART. Oznacza to, że powinien być konkretny (S), mierzalny (M), ambitny i atrakcyjny dla Ciebie (A), rzeczywisty (R) oraz określony w czasie (T).
Aby lepiej zrozumieć co to oznacza w praktyce, warto wybrać sobie konkretny przykład: ‘chcę prowadzić zdrowy tryb życia’. To jedno z częstszych postanowień noworocznych i niestety nierzadko rozmywa się szybko po jego wypowiedzeniu. Jak więc pomóc temu postanowieniu?
Po pierwsze – czym jest dla Ciebie zdrowy tryb życia. Bez dookreślenia tego, nie można mówić o tym, że jest to cel, który będzie realizowany. Dlatego trzeba doprecyzować co on dla nas znaczy, np. zacznę biegać lub rzucę palenie.
Zacznę biegać - nadal nie jest to zbyt konkretne, gdyż jeśli pójdziemy biegać tylko raz, to w zasadzie można powiedzieć, że postanowienie noworoczne jest spełnione, a jednak nie o to nam chodziło.
Dookreślony cel będzie brzmiał np. tak: W 2022 będę biegać 2 razy w tygodniu po 5 km. Taki cel jest konkretny, rzeczywisty, można zmierzyć czy został on zrealizowany. Powinniśmy dobrać taką częstotliwość aktywności i ilość czasu lub kilometrów, która będzie dla nas atrakcyjna i motywująca.
Mierz siły na zamiary
Kiedy przychodzi czas postanowień, chcemy sięgać wysoko i zazwyczaj ulegamy tej pokusie. Dlatego też czasami cele, które sobie stawiamy brzmią jak hasła na sztandary. To jednak nie jest dobra droga. Dużo lepiej jeśli wyznaczymy sobie zadania i zamierzenia, które będą motywujące, ale osiągalne. Musimy mieć poczucie, że jest to coś w zasięgu naszych możliwości. Wtedy odnajdziemy w sobie motywację do tego, aby działać i wytrwać. Jednocześnie trzeba pamiętać, że cel nie może być zbyt łatwy, gdyż do mało ambitnych zadań nie podchodzimy z entuzjazmem. Istotą jest wybranie złotego środka.
Dziel cele na mniejsze
Jeśli przed nami cel, którego efekt zobaczymy za kilka miesięcy, czy rok, może nie wystarczyć nam motywacji do tego, aby czekać tak długo na rezultat. Dlatego też ważne, aby wyznaczyć sobie mniejsze cele lub konkretne zadania, które doprowadzą nas do finiszu. Dobrze, aby każdy tydzień, czy miesiąc kończył się efektem, który da nam poczucie wygranej i zbuduje motywację do osiągania kolejnych kamieni milowych.