Zdrowe nawyki sprzyjają zdrowiu, a ludzie w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej lepiej wywiązują się ze swoich obowiązków: bardziej skupiają się na tym, co robią, są bardziej zaangażowani i efektywniejsi. Dlatego w interesie pracodawcy leży, aby prozdrowotne nawyki weszły zatrudnionym w krew. Możesz im w tym pomóc i zyskać. Badania pokazują, że pieniądze wydane na profilaktykę i działania prozdrowotne przynoszą pracodawcom nawet 2,5 krotne zwroty z inwestycji . Zmniejszają absencję oraz budują kulturę organizacji, która motywuje pracowników i daje energię do pracy.
Zdrowe nawyki
Zdrowe nawyki. Mniej więcej wiadomo, o co chodzi. Uprawiać sport lub zadbać o codzienną dawkę ruchu. Wypoczywać po pracy, najlepiej – aktywnie, i odpowiednio długo spać. Zdrowo, regularnie się odżywiać, zadbać o zbilansowaną dietę i nie podjadać między posiłkami. Dbać o więzi z bliskim i poświęcać im czas i uwagę. Mieć i rozwijać pasje. Badać się regularnie, a w razie potrzeby – podejmować leczenie, najszybciej jak to możliwe.
Idealnie byłoby, gdyby każdy Twój pracownik mógł przy każdym z punktów tej listy potwierdzić: „Tak, robię to”. Ale aż tak idealnie nie jest. Przyjrzyjmy się pokrótce nawykom, z których korzyści mają i zatrudniający, i zatrudniani.
Zdrowy ruch: aktywność fizyczna i sport
Ruch wpływa na cały organizm. Pobudza wydzielanie endorfin, a więc przynosi zadowolenie, poprawia samopoczucie i zmniejsza stres. W pandemii siedzący tryb życia, brak ergonomicznych warunków w czasie pracy zdalnej, ograniczenia w dostępie do rehabilitacji i zmniejszona aktywność fizyczna – zrobiły swoje. W 2020 rokuj jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności w pracy (11,3%) były dolegliwości związane z układem ruchu. Liczba zwolnień z ich powodu wzrosła aż o 22% (raport Medicover). Tymczasem według danych IPSOS, tylko co czwarta osoba deklaruje, że jest aktywna fizycznie. 63,6% nie ćwiczy regularnie, chociaż 3 razy w tygodniu . A chodzi o wyrobienie sobie nawyku. Minimum to codzienne spacery, a najlepszy dla zdrowia jest regularny wysiłek podejmowany kilka razy w tygodniu, np. pływanie, jazda na rowerze, rolkach, joga, trening cardio, fitnes lub inne zajęcia sportowe, w których biorą udział wszystkie grupy mięśni. Klucz do sukcesu? Znaleźć taki rodzaj aktywności, która sprawia przyjemność i często ją praktykować. Organizm, po pewnym czasie przyzwyczai się do ruchu i sam będzie się go domagał.
Najtrudniej jest zacząć. Ale jeśli zapewnisz pracownikowi w ramach świadczeń pozapłacowych bezpłatny wstęp do obiektów sportowych i rekreacyjnych, na pewno będzie mu łatwiej zrobić pierwszy krok, wybrać taka formę ruchu, jaką lubi i jaka najbardziej mu służy, a potem zmobilizować się do regularnych ćwiczeń. I nawyk gotowy. Co więcej, jeśli z takich świadczeń mogą korzystać nie tylko pracownicy, ale całe ich rodziny, i razem uprawiać sport oraz aktywnie wypoczywać, to ruch na pewno stanie się nawykiem – rodzinnym. Dobrze więc wybrać taką firmę, która w ofercie świadczeń sportowych ma coś i dla dzieci, i dla młodzieży, i dla dorosłych, i dla osób w wieku 60+.