Jak zmiana trybu pracy wpływa na benefity?
Sposób organizacji takiego działania oraz pomiary efektywności to jedno. Natomiast warto na te planowane zmiany spojrzeć także z innej perspektywy i zastanowić się jak wpłyną na poszczególne obszary funkcjonowania biznesów oraz działania działów personalnych. Zmiana trybu pracy wymaga między innymi innego podejścia do benefitów.
Skrócenie tygodnia pracy, niezależnie od tego czy wiąże się z wyłączeniem jednego dnia w biurze, czy skróceniem godzin każdego dnia, powoduje, że udogodnienia w biurze oraz benefity, które oferowane są pracownikom w miejscu pracy, powoli tracą na znaczeniu. Wraz ze wzrostem ilości czasu wolnego, pracownicy coraz większą wagę przykładają do tych rozwiązań, które wspierają ich pasję lub pozwalają na zagospodarowanie obszaru ogólnie rozumianej rozrywki. Zatrudnione osoby mają więcej czasu na sport, kino, teatr i realizowanie swoich zainteresowań. Dlatego też dobierając rozwiązania związane z benefitami warto zastanowić się, czy to co firmy oferują pracownikom teraz, będzie efektywne także w sytuacji skrócenia tygodnia pracy lub zwiększania ilości dni pracy zdalnej.
Warto zwrócić uwagę na to, że zorganizowanie benefitów w biurze wymaga pewnego ujednolicenia podejścia i zaproponowania tych samych rozwiązań dla wszystkich. Z kolei w sytuacji oferowania rozwiązań, które są powiązane z czasem wolnym i pasjami pracowników możliwa i wskazana jest większa elastyczność. Dlatego też dobrze sprawdzi się zaproponowanie pracownikom wachlarza benefitów, z którego będą mogli wybierać to, co jest dla nich atrakcyjne. Dla jednych będą to kursy językowe, dla innych audiobooki. Część osób skorzysta z treningów online, inni z voucherów zakupowych. W grupie pracowników znajdą się osoby, które będą zainteresowane wybraniem się do teatru, inne skorzystają z biletów do kina.